You are not logged in.

1

Thursday, May 14th 2009, 11:48am

İlk Kutsal Harb Nikaya'nın Tarihsel Arka Planı

Merhaba arkadaşlar,

14.05.09 oyun saati ile 19:00'da Hristiyanlar Nikaya (İznik) Şehrine saldıracaklar. Hıristiyanlık için çok önemli olmasının şuan 2 nedeni var.

İlki bu kent Tarihi Nicea (İznik) Konsülünün toplandığı ve Hırisitiyanlığın 4 kitabıda dahil birçok doktrinin (kural) belirlendiği yerdir.Bu da Hıristiyan ouncular için manevi değer taşıması bakımından değerlidir. Diğer bir önemi ise bu oyunda ilk Kutsal Harbtir. Bu savaşın arka planında yaşananları aktarmaya çalışıyoruz.

Birinci Konsil (İznik Konseyi)

Alınan kararları ve karar heyetini gösterir bir ikon

İznik konsili
Birinci İznik Konsili M.S. 325 yılında İmparator Konstantin (Büyük Constantinus, olarakta bilininen imparatorun ; gerçekte son nefesine kadar Pagan olduğu ve Roma dini gelenekllerine göre ''Magnus İnvectus' -Büyük Güneş- ünvanını taşıdığı bilinmektedir. G. Ostragorski bize Konstantin'in politik nedenlerle ölüm döşeğinde vaftiz edildiğinden bahseder. ) tarafından ileride Roma İmparatorluğu'nda resmi din olacak Hristiyanlığın içerisinde tartışılan bazı konuları netleştirmek amacı ile toplanmıştır.

İznik Konsili'nin ana konusu Mesih-İsa'nın gerçek Tanrı olup olmaması idi. Mısır'ın İskenderiye kilisesinde başlayan anlaşmazlıkta o kilisenin bir presbüterosu (ihtiyar) olan Arius ünlü oldu. Arius'un öğretisine göre Mesih İsa dünya'nın kuruluşundan önce Tanrı tarafından yaratılmıştır. Arius'a karşi çıkanlardan en meşhur isim o zaman İskenderiye kilisesinin bir diakonu (hizmetkarı), daha sonra ise kilisenin piskoposu olan Atanasius idi. Atanasius, Mesih İsa'yı yaratılmamış, ezelden beri var olan Tanrı Baba ile aynı özü olan gerçek Tanrı olarak kabul etti. İki grup İsa Mesih'in dünyanın tek kurtarıcısı olarak kabul etti ve İncil'e dayanarak fikirlerini savunmaya çalıştılar.

İznik'te toplanan kilise önderlerin büyük çoğunluğu Mesih İsa'nın gerçek Tanrı olduğu fikrini pekiştirdiler. Konsilde bu konuda onaylanan İznik İnanç Bildirisi bugüne kadar Katolik, Ortodoks ve Protestan Kiliselerin ortak olarak kabul ettiği metinlerdendir.

Konsilin konuştuğu başka konulardan bazıları şunlardı:Paskalya (Diriliş) Bayramı'nın tarihi, Roma ve İskenderiye Patriklerinin özel yetkileri, piskoposların atanmasıyla ilgili bazı prosedürler vs . İncil'in içeriği bu konsilde konusu değildi.

Ardından bir çok konsil daha yapılmış günümüz Katolik ve Ortodoks görüşlerinin temellerini oluşturan kararlar alınmış, buna uygun olan ve olmayan yazılı kaynaklar sınıflandırılmıştır.

This post has been edited 1 times, last edit by "Horus" (May 14th 2009, 3:58pm)

2

Monday, April 26th 2010, 1:13pm

Yeniden başa döndük :)

Muhammed Ali

Intermediate

Occupation: Öğrenci

• Send private message

3

Tuesday, April 27th 2010, 8:58pm

Malesef :S
Boxing Time 8)

Kanuni Sultan Süleyman
TR1

4

Wednesday, April 28th 2010, 9:25pm

bırak şimdi ilk başkenttiyi falan kutsal harpler neden diller yani ( dinler ) arası harp olarak değiştirildi.

hadi değiştirildi diğelim bunun bizlere ( + ) sı ne ( - ) nedir ??

bir soru daha bu düzenleme ile ne gibi şeyler olucak oyunda ne değişicek ??

NOT : ben bu dinler arası kutsal harpten önceki türkler arası kutsalda 66 tp almıştım ve sarazenler olarak kazanıyorduk gelişimdede baya bir etkisi vardı

bu kutsal harpte ise 20 tp aldım elimde eşsiz silah olmasına rağmen ve 18 k da altın vardı ıksır parası

din ler arası kutsal harpte harp kahramanlarına bakıldıgında alman serverları en onde görünmekte

şimdi biz almanların zevkıne goremı oynuyoruz buna göre yoksa arada biranın yanında çeremiyiz ?? bu soruyada bir cevap gelirse yöneticilerden sevinirim

hımm herseyi bir kenara koydum bu kutsal harplerin ortak olması sizce ne kadar adil toplam sarazen ile hristiyan sayısı olarak ve holywar ın bütün dünyalarındakı sevıye durumuna göre bence oyunun açılımı şu oldu siz kölesiniz biz efendi orta çağ oyunuydu ya buu benim bildiğim avrupadaki kölelik rejiimiydi bu ama biz kendi ödediğimiz paramızla kölelik mi yapıyoruz şimdi oyunda ??

* şu sorulara bir açıklık getirirsen admın güzel olcak gelipte beni yok yazılarını beğenmıyorum engellıyıcem dıyerek tehdit edene kadar bir çözüm getir

zarar üstüne zarar ettik azıcıkta yararınız olsun be kardeşim ya yokmu alman dunyasında karakterı olan tr2 de takas yapalım bu kadar adaletsızlık gevşeklık bır bu dunyada var

almanların dunyasında sıkı cezaları ağır kurallar çerçevesınde oynanıyormus oyunlar burada kural yok

varsa takas yapmak ısteyen tr2 de arben skıller 133 130 130 132 130 atımın skıllerı 105 105 105 5000 kadarda üzerimde iksir var en kötü yazı yazmam orada banlanmamak için ama adaletli yönetim içinde oynarım :evil: :evil: hımm unutmadan admın beğenmıyorsan okuma bana dıyordun ya küfür edılırse x at okuma dıe yazdıklarımı begenmıyorsan okuma X( X( X(

Muhammed Ali

Intermediate

• Send private message

5

Thursday, April 29th 2010, 12:17am

evet adamlar önde götürüyor bakalım bi çözüm gelicekmi

:thumbdown:
Boxing Time 8)

Kanuni Sultan Süleyman
TR1

6

Thursday, April 29th 2010, 6:53pm

bırakın konsülü şimdi adamlar mekkeyi falan alırsa Sarazenler çok üzülür :D

DiSaSTeR

Muhammed Ali

Intermediate

• Send private message

7

Thursday, April 29th 2010, 6:59pm

Affedilmez sinan :evil:
Boxing Time 8)

Kanuni Sultan Süleyman
TR1

8

Thursday, April 29th 2010, 7:34pm

yalanmı aga Sarazenler toparlanmassa MEKKEYe de giderler

DiSaSTeR

9

Thursday, April 29th 2010, 7:49pm

adamlar nikaya yı kaybedince üzülür o yüzden diller arası harp olmuş :D :D hahahahaha mekke ve medineyi verdiğimizde game art studio bize üzülüp diller arası harbimi kapatıcak acaba :P

Muhammed Ali

Intermediate

• Send private message

10

Thursday, April 29th 2010, 11:14pm

zannetmiyorum oraya varmaz iş ya keserler başka bişiler ypaarlar yada mısıra kadar giderler ;)

Kutsal Topraklarla şaka olmaz :evil:
Boxing Time 8)

Kanuni Sultan Süleyman
TR1

11

Friday, April 30th 2010, 7:25pm

Kss konuştu 31 dakika saygı duruşu :D 32. dakikada taşlayın :D

DiSaSTeR

12

Friday, April 30th 2010, 8:53pm

sende bır tutturdun KSS kım bu kss yaw oltayla balık tuttuk dun desek kss de tuttu dıyıcen :|

13

Friday, April 30th 2010, 9:23pm

:D tr1 i bi dolaş gel :D

DiSaSTeR

14

Friday, April 30th 2010, 9:36pm

tr1 de elemanın bırı yanı bu kss neyse bosver ben tr2 de rahatım keyfım yerınde kss sana bol sans ıyı oyunlar

Muhammed Ali

Intermediate

• Send private message

15

Saturday, May 1st 2010, 4:21pm

Sağol arben :thumbup:

Sinan hacı sende :| :thumbsup:
Boxing Time 8)

Kanuni Sultan Süleyman
TR1

16